Pomagasz innym? Zadbaj o siebie! – warsztaty online

„Nie pozwalasz, aby bateria w Twoim telefonie się rozładowała. Zrób to samo dla siebie. Dbanie o siebie to priorytet, nie luksus.” Zapraszamy na spotkanie-warsztaty online, 8 kwietnia od 16:00 do 17:30.

Dla kogo?

Zapraszamy wolontariuszki i wolontariuszy z mniejszym i większym doświadczeniem oraz osoby, które chcą zacząć przygodę z wolontariatem. Zapraszamy osoby, które działają m.in. na rzecz dzieci, seniorów, przyrody, zwierząt.

Co?

1,5h spotkanie-warsztaty, podczas których:

  • poznasz osoby, które pomagają innym (w ten sposób budujesz sieć wsparcia)
  • zrobisz krok w stronę uważności, przyjrzysz się sobie i swoim potrzebom
  • dowiesz się, jak zadbać o siebie

Dlaczego?

Wolontariat to praca na rzecz tych, którzy są w potrzebie. Ważne jest, aby pomagając innym zatroszczyć się o swoje potrzeby. Wtedy pomoc daje więcej przyjemności nam i innym. Warsztaty będą okazją do refleksji o naszej roli w pomaganiu innym oraz dadzą przestrzeń na uważność i budowanie kontaktu z własnymi potrzebami. 

Jak i kiedy?

Spotkamy się w kameralnej grupie w środę, 8 kwietnia od 16:00 do 17:30 przez platformę zoom. Szczegółowe informacje oraz link do spotkania prześlemy wraz z potwierdzeniem uczestnictwa. 

Potrzebne będzie wcześniejsze zainstalowanie bezpłatnej aplikacji zoom. Do uczestnictwa w warsztatach polecamy połączenie się przez komputer, najlepiej ze słuchawkami. Przyda się też kartka i ołówek/długopis.

O nas

Beata Peciakowska – ukończyłam kognitywistykę oraz pedagogikę specjalną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przez rok studiowałam we Włoszech. Ostatnie dwa lata skupiam się na tworzeniu projektów międzynarodowych oraz rozwijaniu swoich kompetencji w facylitacji i treningu w ramach edukacji pozaformalnej. W swojej pracy skupiam się przede wszystkim na kształtowaniu w uczestnikach umiejętności miękkich.

Przez lata moich studiów byłam wolontariuszką, pracującą zarówno z dziećmi, jak i z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Odbyłam miesięczny wolontariat europejski w Grecji. Bycie wolontariuszką dało mi cenne doświadczenie bycia dla innych oraz perspektywę mojej osoby w relacji z tymi, których wspieram.

W roku 2019 zainicjowałam założenie Stowarzyszenia Proaktywnego, którego jestem prezeską. Jestem włączona w działania związane z przygotowaniem i organizacją projektów społecznych. Lubię pracować nad tematami związanymi z komunikacją interpersonalną, inteligencją emocjonalną, samoakceptacją, motywacją, pracą w grupie, asertywnością, kreatywnością. Rozwijam również inicjatywy związane z ekologią i życiem w bliskości z naturą, aktywnością fizyczną, pracą z ciałem i improwizacją.

Moją ciekawość świata rozbudziły liczne podróże oraz doświadczenie międzynarodowe. W czasie studiów odbyłam kilkumiesięczne praktyki zagraniczne w organizacjach pozarządowych na Malcie i w Portugalii. Pracowałam na obozie letnim dla osób z niepełnosprawnością w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich dwóch latach stworzyłam trzy projekty w międzynarodowej współpracy z Cyprem, Hiszpanią, Rumunią, Bułgarią, Włochami, Portugalią, Turcją i Czechami. Podjęłam się organizacji i facylitacji dwóch tygodniowych wymian młodzieżowych w Hiszpanii i na Cyprze (w sumie 55 osób). Dodatkowo, uczestniczyłam w kilkunastu wymianach i szkoleniach Erasmus + o różnorodnej tematyce.

Agnieszka Burda – współpracowałam z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, służbą cywilną oraz organizacjami międzynarodowymi. Współpracuję z przedsiębiorczyniami, które zajmują się rozwojem kompetencji w obszarze komunikacji, negocjacji, wyłaniania wartości w biznesie. Wraz z Agnieszką Rajczuk-Szczepańską współpracuję z Julią E. Wahl i Wiesławą Serkowską w projekcie, który stworzyły: Proactive Leadership Academy. W tej akademii, opartej na uważności i współczuciu, uczestniczę w ścieżce trenerskiej.

Roczne studia w Japonii wzbogaciły moją perspektywę patrzenia na świat. Ukończyłam socjologię na Uniwersytecie Śląskim. W tym roku rozpoczęłam szkolenie w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie.

Ukończyłam międzynarodowe szkolenie dotyczące metod edukacji nieformalnej w ramach Programu Erasmus+, kurs Mindfulness Based Stress Reduction. Zaciekawiona ciałem wzięłam udział w zajęciach Gaga People, kontakt improwizacja, sesjach focusingu, psychodramy, oddechu biodynamicznego, pracy z ciałem metodą Feldenkreisa, Lowena, TRE, szkoleniu Fundamentalne elementy pracy z ciałem w oparciu o metodę Laban/Bartenieff. Prowadziłam zajęcia dla dzieci o uważności, wyrażaniu emocji i nazywaniu własnych talentów. Jestem wolontariuszką Fundacji Zaczytani, prowadzę bajkoterapię w szpitalu dziecięcym.

Energię daje mi komunikacja, budowanie relacji, współpraca z ludźmi z różnych kultur, rozwiązywanie problemów. Inspirują mnie Porozumienie bez Przemocy (model komunikacji NVC), metody edukacji nieformalnej, metody uwalniania napięć przez ciało. Ważna jest dla mnie życzliwość i szacunek w relacjach ze sobą, innymi, środowiskiem naturalnym, a także uważność i współczucie, rozumiane jako aktywna postawa na rzecz zmniejszenia cierpienia.

Stowarzyszenie Proaktywne jest organizacją utworzoną w kwietniu 2019 roku w celu pokazania młodym ludziom, jak wiele możliwości do atrakcyjnego uczenia się daje dzisiejszy świat. StoPro skupia się na rozwijaniu kompetencji młodzieży, szczególnie w środowisku wielokulturowym i międzynarodowym w trakcie projektów europejskich. Nasze stowarzyszenie chce wzbudzać w młodych osobach motywację do nauki języka obcego, otwartości do poznawania innych kultur i bycia aktywnym w społeczności lokalnej. Dążąc do naszych celów, skupiamy się także na innych ważnych tematach, takich jak dbałość o środowisko, zdrowy styl życia, inkluzja osób z niepełnosprawnością, edukacja pozaformalna, walka z dyskryminacją czy rozwój osobisty.

Do udziału w warsztatach niezbędne będzie wcześniejsze zainstalowanie bezpłatnej aplikacji Zoom. Podczas warsztatów zalecamy używać komputera, najlepiej ze słuchawkami. Przyda się też kartka i ołówek/długopis.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 kwietnia za pośrednictwem formularza.

Ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń!

Autorem treści ogłoszenia są autorki ww. spotkania. Projekt „Katowickie Centrum Organizacji Pozarządowych” jest współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *