Patrzeć na świat Oczami Brata – rozmowa z Pawłem Bilskim

dsc_2846Podczas pobytu u zwycięzców kampanii #ŚląskieWolontariaty mieliśmy przyjemność porozmawiać z Pawłem Bilskim – prezesem Fundacji Oczami Brata. Poniżej przedstawiamy krótką historię organizacji oraz fragmenty jego wypowiedzi.

Fundacja Oczami Brata, mająca swoją siedzibę w Częstochowie, powstała z braterskiej miłości – po śmierci niepełnosprawnego Karola Bilskiego jego brat Paweł postanowił powołać do życia Fundację, by razem z innymi móc “patrzeć na świat oczami brata, czyli oczami osób z niepełnosprawnością”. Karol urodził się z zespołem Downa. Miał 30 lat, gdy zmarł w 2013 roku.

Jak patrzy się na świat oczami brata? Odpowiada Paweł, Prezes Fundacji:

Na pewno najważniejsza rzeczą, jaką zawsze powtarzamy, jest to, żeby koncentrować się na realnych potrzebach osób niepełnosprawnych. Nie robimy działań, które są fikcyjne. Realnie odpowiadamy na to, co na co dzień obserwujemy. Dlatego u nas, chociażby, istnieje Świetlica, czyli Specjalistyczno-Opiekuńcza Placówka Wsparcia Dziennego dla osób niepełnosprawnych, która działa po to, żeby osoby, które skończyły edukację, mogły tam spędzać wolny czas. Po to zrealizowaliśmy m. in. projekt “(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, aby promować uzdolnione osoby niepełnosprawne. A najnowsze działanie – spółdzielnia socjalna “Jasne, że Alternatywa 21” – to miejsce, w którym osoby niepełnosprawne, nasi podopieczni, będą mieli szansę na podjęcie zatrudnienia (Alternatywa 21 to klubokawiarnia w Częstochowie – dop. red.). Dla nas patrzenie na świat oczami osób niepełnosprawnych w głównej mierze dotyczy tego, aby mówić o usamodzielnianiu się naszych podopiecznych.

Fundacja działa na wielu płaszczyznach. Oprócz tych wspomnianych wyżej przez Pawła, pełni energii młodzi ludzie organizują również takie projekty, jak: Teatr Oczami Brata, czyli warsztaty artystyczne, łączące ludzi niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, których efektem są spektakle wystawiane na koniec każdego sezonu, czy Organizowanie Społeczności Lokalnej w dzielnicy Zawodzie-Dąbie – działania animacyjne, informacyjne, diagnostyczne, integracyjne, środowiskowe oraz edukacyjne dla mieszkańców. Jedną z wielu inicjatyw Fundacji jest także projekt “Down-Love”, czyli cykl warsztatów realizowanych w szkołach na temat niepełnosprawności, który jest pomnikiem pamięci dla Karola – dzięki temu projektowi powstała Fundacja.

Więcej o podopiecznych Fundacji:

Podopiecznymi organizacji są osoby z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Na chwilę obecną w Placówce Wsparcia Dziennego dochodzimy do maksymalnej liczby osób, której możemy pomagać. Jest to trzydzieści osób, ze względu na rozporządzenie ws. placówek wsparcia dziennego. Ale w samym Teatrze Oczami Brata jest ich około pięćdziesięciu. Dodatkowo w Biurze Aktywizacji Społecznej, projekcie realizowanym wraz z Fundacją Widzialni, podopiecznymi są osoby-uczestnicy tego projektu. Zatem podopiecznymi naszej organizacji są wszystkie osoby, którym dedykujemy naszą pomoc, ze względu na misję Fundacji.

Paweł opowiada, z czego, jako Prezes Fundacji, jest najbardziej dumny:

Z tego, że jako młodym osobom nam się chce! I że działamy w bardzo konkretnym celu, w każdym z działań przyświeca nam bardzo jasna misja. Rzeczywiście udowadniamy, że młode osoby dużo mogą i potrafią konkretnie działać. Jestem dumny, że mamy tak liczny zespół osób, które tworzą organizację. Bo bez ludzi, by jej po prostu nie było. Dla mnie najważniejsze jest to, że w ogóle tworzymy tę organizację.

Na podstawie historii Karola Bilskiego powstała książka pt.: “Wystarczy kochać. Karol zmienił nasze życie”, której autorami są jego mama i brat Paweł. Pierwsza część to opowieść matki o życiu jej syna – od narodzin, po pogrzeb, to historia rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko. W drugiej części Paweł opisuje swoją działalność, szczególnie związaną z Fundacją Oczami Brata.

Opracowała: Paulina Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *