Jak wolontariusze przeciwdziałali samotności, „grając” w wolontariat / inf. prasowa

Wolontariusze z Chorzowa wyremontowali mieszkanie dla osób bezdomnych. Rybniccy uczniowie odwiedzali osoby starsze oraz samotne w mieszkaniach i myli im okna. Z kolei w  Katowicach wolontariusze w przebraniach św. Mikołaja, aniołków i diabełków odwiedzili z prezentami domy dziecka. Szkoły z województwa śląskiego już trzeci raz biorą udział w grze Polichrom. Przed nimi kolejna misja!


Polichrom to gra dla szkolnych klubów wolontariatu organizowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Na czym polega? – Uczniowie w ciągu roku szkolnego odpowiadają na misje, wyzwania i taski – tłumaczy Dariusz Stawik, koordynator projektu. – Każde zadanie jest związane z wolontariatem. Ale dajemy wolontariuszom dużą swobodę w realizacji i to przynosi efekty!

Od listopada trwa trzecia edycja Polichromu. W pierwszych dwóch zaangażowało się ponad tysiąc uczniów z około czterdziestu szkół. Zorganizowali w sumie sto osiemdziesiąt akcji. W jednej z nich wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Bytomiu zirytowani tym, że właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilach postanowili zwrócić uwagę na problem. Zobaczcie jak!

W obecnym roku szkolnym pierwszą misją było zorganizowanie akcji na rzecz osób samotnych. – Wolontariusze zorganizowali fantastyczne akcje, ich kreatywność i potrzeba niesienia pomocy jest niesamowita – opowiada Anita Duda, animatorka wolontariatu. Wspólne kolędowanie z podopiecznymi domów pomocy społecznej, przygotowywanie ręcznie robionych kartek świątecznych, jasełka, zbiórki odzieży, słodyczy. Polichromowi wolontariusze pamiętali o wszystkich, którzy szczególnie świątecznym okresie potrzebowali ciepła i towarzystwa.

Właśnie ruszyła trzecia misja. Tym razem młodzi wolontariusze będą organizować akcje integrujące społeczność lokalną.

Jak mówią organizatorzy, Polichrom zmienia podejście młodzieży do wolontariatu – rzadziej traktują go jako coś nudnego czy stratę czasu. Potwierdzają to wypowiedzi samych uczniów. „Powiem szczerze, że jest to coś naprawdę cudownego. Nie wyobrażałam sobie nigdy, że zwyczajne działania na rzecz drugiego człowieka mogą sprawiać tyle przyjemności i dawać taką radość – tak na swoim blogu napisała Aleksandra Olejniczak” – uczestniczka Polichromu z Jaworzna.


Więcej informacji na temat Polichromu udziela (dane do wiadomości redakcji):

Dariusz Stawik, koordynator projektu: tel. 664 053 579, stawik@wolontariat.org.pl


Materiały graficzne do wykorzystania:


Projekt „Gra w wolontariat” jest dofinansowany z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *