Jak wygląda wolontariat na rzecz seniorów?

Monika i pani AgataMonika z początku pomagała pani Agacie w zakupach i porządkach domowych. Spotykały się co tydzień, by porozmawiać i spędzić razem czas. Teraz to już nawet nie wolontariat, to po prostu przyjaźń! Poznajcie ich historię i zobaczcie, jak wygląda wolontariat na rzecz seniorów.

Historia Moniki i pani Agaty to jedna z historii z wolontariatu, z których powstała wystawa. Zobacz inne rysunki

Monika to licealistka z Czerwionki-Leszczyn. Panią Agatę poznała jeszcze w gimnazjum. – Pewnego popołudnia na lekcji fizyki pani Chrustek poinformowała klasę o pewnej nauczycielce języka rosyjskiego, która już nie pracuje i potrzebuje pomocy – opowiada Monika. – Pani Agata była samotna i po wylewie.

O jaką pomoc chodziło? Pójście na zakupy, odkurzenia mieszkania, włożenia przykładowego koca do szafy w górnym rogu. Monika namówiła na taki wolontariat dwie koleżanki i… nie żałuje. – Bardzo pokochałyśmy się z panią Agatą, świętowałyśmy wspólnie wiele uroczystości, jeździmy z moim tatą na cmentarz, do lekarza i na zakupy, a z mamą przekazujemy sobie przeczytane gazety i warzywa z działki. Moja przyjaźń z Panią trwa ponad dwa lata i nadal kwitnie!

Przeczytaj pełną relację Moniki

Chciałbyś/chciałabyś pomagać seniorom podobnie jak Monika?

MOPS Katowice prowadzi program “Słonecznik”, w ramach którego wolontariusze odwiedzają osoby starsze i samotne. Ważna jest już sama rozmowa, wysłuchanie drugiej osoby, wspólna gra w warcaby. Jeśli macie jedną – dwie godziny w tygodniu, zgłoście się – wyślijcie maila na adres mporeba@mops.katowice.pl.

Wolontariusze potrzebni są także w domach pomocy społecznej. Można tam spędzać czas na indywidualnych rozmowach z seniorami albo poprowadzić zajęcia dla grupy osób. Choćby zajęcia planszówkowe – na taki pomysł wpadli wolontariusze Gimnazjum nr 4 w Jaworznie. Jak potem mówili, miło było usłyszeć, że ktoś po raz pierwszy od dwudziestu lat gra w Chińczyka.

[foogallery id=”3657″]

 

Przykładowe domy pomocy społecznej, które przyjmują wolontariuszy: domy pomocy społecznej OSJ Caritas w KatowicachDPS „Przystań” w KatowicachDPS „Nadzieja” w ChorzowieDPS w JaworznieDPS w Poraju

Fundacja “Mój Czas dla Seniora”
To fundacja, która wspiera osoby starsze i samotne w Jaworznie. We współpracy z tą fundacją zorganizowaliśmy akcję w której z ekranu kina wolontariusz poprosił widzów o “100 lat” dla 91-letniego pana Wiesława. Jeśli jeszcze nie widzieliście, zobaczcie koniecznie!

Jeśli chcielibyście poznać Piotra, pana Wiesia, a także innych wolontariuszy i podopiecznych fundacji, zgłoście się na wolontariat! Każda środa jest w fundacji dniem otwartym.

Projekt „Śląskie. Wolontariat” jest współfinansowany z funduszy Samorządu Województwa Śląskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *