Jak działa wolontariat na rzecz dzieci? Część I: edukacja

Karolina“Odrabianki”, korepetycje, prowadzenie zajęć edukacyjnych – to bardzo popularny wolontariat na rzecz dzieci. Dowiedzcie się, jak wygląda i jak zacząć.

Zobacz też: Jak działa wolontariat na rzecz dzieci? Część II: na przekór chorobie 

Projektor

Karolina, wolontariuszka programu „Projektor – Wolontariat Studencki”, prowadziła zajęcia dla trzydziestoosobowej grupy trzecioklasistów. Wśród nich było troje chłopaków z ADHD. -Ciężko było ogarnąć tyle dzieciaków i jeszcze trzech łobuzów – opowiada. – Ale się udało… Jednym z kreatywnych zadań było stworzenie plakatu na ciemnym kartonie, z pasty do zębów. Chłopaki pracowali z najgrzeczniejszą dziewczynką. Stworzyli coś przepięknego, mój portret z podziękowaniami, że zorganizowałam warsztaty.

Historia Karoliny to jedna z historii z wolontariatu, z których powstała wystawa. Zobacz inne rysunki

Na czym polega wolontariat w “Projektorze”? Wolontariusze przygotowują zajęcia edukacyjne dla dzieciaków i odwiedzają z nimi szkoły podstawowe w małych miejscowościach. Studenci realizują zajęcia według własnego pomysłu. Mogą to być eksperymenty chemiczne, warsztaty komputerowe, ale też np. zajęcia z kryminalistyki czy planszówki.

Projektor to także projekty wakacyjne – można pojechać na tydzień nad morze lub w góry, przez kilka godzin dziennie prowadzić zajęcia dla dzieci, a poza tym cieszyć się wypoczynkiem.

Jesteście zainteresowani wolontariatem w Projektorze? Skontaktujcie się z biurem w Lublinie lub zgłoście się na bezpłatny zjazd szkoleniowy dla nowych wolontariuszy.

Świetlice środowiskowe

To miejsca, do których uczęszczają dzieci i młodzież z rodzin, które borykają się z różnymi problemami. Do świetlicy przychodzą po szkole, na miejscu czeka na nich obiad, następnie z pomocą wolontariuszy i wychowawców odrabiają lekcje, a także biorą udział w różnych zajęciach (np. sportowe, filmowe).

Jeśli macie mało czasu – możecie pomóc dzieciakom w “odrabiankach” – do tego wystarczy godzina w tygodniu. Jeśli więcej – możecie poprowadzić własne zajęcia i pomóc w opiece nad grupą w ciągu dnia.

Zobaczcie, jak działa świetlica Domu Aniołów Stróżów:


Jeśli chcielibyście działać z “Aniołami”, zgłoście się mailowo: anielskiwolontariat@anioly24.pl.

Kilka przykładów innych świetlic, w których możecie być wolontariuszami:

Szukasz świetlicy w innym mieście? Możesz poszukać na własną rękę lub zgłoś się do nas – pomożemy!

Akademia Przyszłości

Akademia Przyszłości to projekt, w którym wolontariusz/ka zostaje “tutorem” dla wybranego dziecka. Spotyka się z nim minimum raz w tygodniu, pomagając w nauce wybranego przedmiotu. Ale Akademia to coś więcej – posłuchajcie samych wolontariuszy:


Projekt „Śląskie. Wolontariat” jest współfinansowany z funduszy Samorządu Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *