Jak działa wolontariat na rzecz dzieci? Część II: na przekór chorobie

Mam MarzenieMilena kilka lat temu była podopieczną Fundacji Mam Marzenie. Dzięki jej wolontariuszom zwiedziła Rzym i Watykan. Dzisiaj… Poznajcie jej historię oraz inne przykłady wolontariatu na rzecz dzieci, które zmagają się z chorobą.

Zobacz też: Jak działa wolontariat na rzecz dzieci? Część I: edukacja

Mam Marzenie

Fundacja Mam Marzenie spełnia marzenia ciężko chorych dzieci. Często jest to nowy laptop lub konsola, ale czasami – spotkanie z Robertem Lewandowskim czy odwiedzenie wymarzonego miejsca. Tak było w przypadku Mileny Krystek, którą w 2012 roku wolontariusze zabrali w podróż do Rzymu i Watykanu. – Była to dla mnie wspaniała przygoda i okazja do spędzenia niezapomnianych chwil w gronie wolontariuszy Fundacji, ale także do spotkania innych Marzycieli – wspomina. – Już wtedy obiecałam sobie, że w przyszłości, jeśli tylko będę mieć taką możliwość, chcę również zostać wolontariuszem Fundacji i pomagać spełniać marzenia chorych dzieci, by choć trochę przyczynić się do wniesienia w ich życie radości w tych trudnych chwilach.

I tak w 2017 roku spełniło się kolejne marzenie Mileny – została wolontariuszką Fundacji i dołączyła do ekipy “spełniaczy marzeń”.

Jak wygląda taki wolontariat? Wolontariusze spotykają się z podopiecznym w szpitalu lub w domu i starają się poznać jego marzenie. Następnie pozyskują fundusze na jego realizację. Czasami jest to jeden sponsor, innym razem wolontariusze organizują akcję charytatywną (np. mecz, koncert, występ kabaretu). Ostatni etap, który niesie najwięcej satysfakcji i nierzadko wzruszeń – to oczywiście spełnienie marzenia.

Jeśli również chcielibyście dołączyć do zespołu Fundacji – możecie zgłosić się do oddziału, który działa w Katowicach.

Historia Mileny to jedna z historii z wolontariatu, z których powstała wystawa. Zobacz inne rysunki

Fundacja Iskierka

Jeśli chcielibyście pomagać dzieciom, które leczą się w szpitalach, mogą zainteresować Was też inne organizacje. Na Gali Wolontariatu 2016 tytuł Wolontariuszy Roku w województwie śląskim odbierała grupa wolontariuszy Fundacji Iskierka (Fundacja pomaga dzieciom chorym onkologicznie). Kim są i jak wygląda ich wolontariat? Zobaczcie na krótkim filmie:

Więcej informacji i zgłoszenia znajdziecie na stronie Fundacji Iskierka.

Fundacja Gdy Liczy się Czas

Fundacja organizuje raz w miesiącu wydarzenia dla pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W grudniu była to akcja „Wylosuj Anioła”, w ramach której dzieci otrzymały paczki, kartki i brały udział w warsztatach. Od stycznia będą się odbywały wydarzenia w ramach akcji „Anioł mieszka po sąsiedzku”. – Chcemy, by pomoc dotarła nie tylko do dzieci chorych onkologicznie, ale także do ich opiekunów – mówi Ewelina Gorzawska, wolontariuszka. – Na przykład w marcu w ramach dnia kobiet na pewno przygotujemy coś dla chorych dziewczyn i ich mam.

Fundacja dopiero rozpoczyna działania w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, więc pomoc wolontariuszy bardzo się przyda.

Zobacz, jak się zgłosić

Dr Clown

“Zawsze chciałeś być aktorem. Nigdy nie jest za późno, by spełniać marzenia” – to hasło z kampanii promującej wolontariat sprzed kilku lat idealnie pasuje do Fundacji Dr Clown. Wolontariusze przebierają się za klaunów, a ich zadaniem jest rozśmieszanie dzieci w szpitalach. Ale, jak uspokajają w Fundacji, uzdolnienia aktorskie nie są konieczne. Jeśli lubisz się trochę powygłupiać i pobawić z dziećmi – nadajesz się!

Dołącz do Dra Clowna

[foogallery id=”3731″]


Projekt „Śląskie. Wolontariat” jest współfinansowany z funduszy Samorządu Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *