“Odrabianki”, korepetycje, prowadzenie zajęć edukacyjnych – to bardzo popularny wolontariat na rzecz dzieci. Dowiedzcie się, jak wygląda i jak zacząć.
Zobacz też: Jak działa wolontariat na rzecz dzieci? Część II: na przekór chorobie
Projektor
Karolina, wolontariuszka programu “Projektor – Wolontariat Studencki”, prowadziła zajęcia dla trzydziestoosobowej grupy trzecioklasistów. Wśród nich było troje chłopaków z ADHD. -Ciężko było ogarnąć tyle dzieciaków i jeszcze trzech łobuzów – opowiada. – Ale się udało… Jednym z kreatywnych zadań było stworzenie plakatu na ciemnym kartonie, z pasty do zębów. Chłopaki pracowali z najgrzeczniejszą dziewczynką. Stworzyli coś przepięknego, mój portret z podziękowaniami, że zorganizowałam warsztaty.
Na czym polega wolontariat w “Projektorze”? Wolontariusze przygotowują zajęcia edukacyjne dla dzieciaków i odwiedzają z nimi szkoły podstawowe w małych miejscowościach. Studenci realizują zajęcia według własnego pomysłu. Mogą to być eksperymenty chemiczne, warsztaty komputerowe, ale też np. zajęcia z kryminalistyki czy planszówki.
Projektor to także projekty wakacyjne – można pojechać na tydzień nad morze lub w góry, przez kilka godzin dziennie prowadzić zajęcia dla dzieci, a poza tym cieszyć się wypoczynkiem.
Jesteście zainteresowani wolontariatem w Projektorze? Skontaktujcie się z biurem w Lublinie lub zgłoście się na bezpłatny zjazd szkoleniowy dla nowych wolontariuszy.
Świetlice środowiskowe
To miejsca, do których uczęszczają dzieci i młodzież z rodzin, które borykają się z różnymi problemami. Do świetlicy przychodzą po szkole, na miejscu czeka na nich obiad, następnie z pomocą wolontariuszy i wychowawców odrabiają lekcje, a także biorą udział w różnych zajęciach (np. sportowe, filmowe).
Jeśli macie mało czasu – możecie pomóc dzieciakom w “odrabiankach” – do tego wystarczy godzina w tygodniu. Jeśli więcej – możecie poprowadzić własne zajęcia i pomóc w opiece nad grupą w ciągu dnia.
Zobaczcie, jak działa świetlica Domu Aniołów Stróżów:
Jeśli chcielibyście działać z “Aniołami”, zgłoście się mailowo: anielskiwolontariat@anioly24.pl.
Kilka przykładów innych świetlic, w których możecie być wolontariuszami:
- świetlice Ośrodka św. Jacka Caritas (kilka placówek: w centrum Katowic, na Giszowcu i w Murckach – potrzebni wolontariusze do “odrabianek” w godz. 12:00-14:00).
- świetlica Fundacji Gniazdo (Katowice ul. Morcinka)
- świetlica prowadzona przez Stowarzyszenie Szansa dla Każdego (Katowice, ul. Chopina)
- świetlica w Będzinie
Szukasz świetlicy w innym mieście? Możesz poszukać na własną rękę lub zgłoś się do nas – pomożemy!
Akademia Przyszłości
Akademia Przyszłości to projekt, w którym wolontariusz/ka zostaje “tutorem” dla wybranego dziecka. Spotyka się z nim minimum raz w tygodniu, pomagając w nauce wybranego przedmiotu. Ale Akademia to coś więcej – posłuchajcie samych wolontariuszy:
Projekt „Śląskie. Wolontariat” jest współfinansowany z funduszy Samorządu Województwa Śląskiego.