Zapraszamy szkoły z Katowic do nowego projektu!

Wolontariat szkolnyChcielibyście założyć szkolny kub wolontariatu? Prowadzicie taki klub i szukacie wsparcia lub inspiracji? Zapraszamy do współpracy!

Projekt „Wolontariat szkolny w Katowicach” skierowany jest do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu Katowic. Działania rozpoczniemy w kwietniu, projekt potrwa do czerwca.

 

W ramach projektu przewidujemy:

1. Szkolenie dla nauczycieli pt. „Wolontariat szkolny – co zrobić, żeby zagrało?”.

Szkolenie odbędzie się 6 kwietnia w Katowicach. Udział jest bezpłatny. Więcej informacji i zgłoszenia (szkolenie jest otwarte również dla nauczycieli ze szkół, które nie przystąpią do projektu)

2. Spotkania z animatorką wolontariatu

W każdej ze szkół przyjętych do projektu odbędą się min. dwa spotkania dla uczniów z animatorką wolontariatu. Animatorką jest Milena Skupień-Lisgarten – prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu. Milena współpracowała już z ok. 50 szkołami z całego województwa, m.in w ramach gry “Polichrom” a także w projektach z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej.

3. Warsztat filmowy

Z każdej z zakwalifikowanych szkół troje uczniów weźmie udział w warsztatach filmowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak bez profesjonalnego sprzętu przygotować atrakcyjną relację wideo z wydarzenia. Nowe umiejętności uczniowie wykorzystają podczas akcji wolontariackich.

4. Akcje wolontariackie

Na zakończenie projektu każdy szkolny klub wolontariatu zorganizuje akcję (np. koncert charytatywny, zbiórka na rzecz schroniska- według pomysłów i możliwości uczniów i nauczycieli). Animatorka wolontariatu będzie wspierała uczniów podczas planowania i organizacji akcji.

Jak zgłosić szkołę do projektu?

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Do projektu zostaną zakwalifikowane cztery placówki. Udział w projekcie jest nieodpłatny. W odrębnym formularzu przyjmujemy zgłoszenia na szkolenie „Wolontariat szkolny – co zrobić, żeby zagrało?”.

Dlaczego warto?

1. Zgodnie z nowymi zapisami w Prawie Oświatowym (wrzesień 2017) szkoła powinna zapewnić uczniom warunki do działania w ramach wolontariatu. Jeśli Wasza szkoła nie miała wcześniej doświadczenia z wolontariatem, nasz projekt będzie dla Was okazją do zdobycia nowej wiedzy i inspiracji.

2. Na wolontariacie młodzież zdobywa umiejętności „miękkie” takie jak współpraca w grupie, kreatywność, kompetencje liderskie. A przy tym efekty ich działań potrafią pozytywnie zaskoczyć – szkolne kluby wolontariatu organizują bardzo udane zbiórki, koncerty charytatywne albo nawet zupełnie nietypowe przedsięwzięcia, jak np. bytomska „Kupa wstydu”:

 

3. Nasze Centrum ma wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu wolontariatu szkolnego. Naszym dziełem jest m.in. „Polichrom” – projekt grywalizacyjny, dzięki któremu w ciągu 21 miesięcy ponad 2000 uczniów zorganizowało ok. 250 różnorodnych akcji. Zobaczcie krótkie podsumowanie Polichromu:

 

W przypadku ewentualnych pytań związanych z projektem prosimy o kontakt mailowy katowice@wolontariat.org.pl lub telefoniczny: 502 771 669.

Projekt „Wolontariat szkolny w Katowicach” jest realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *