Szkolenie wstępne dla wolontariuszy w Hospicjum O. Pio w Pszczynie

Pszczyńskie Hospicjum św. Ojca Pio zaprasza do bliższego zapoznania się z ideą opieki hospicyjnej i formami pomocy cierpiącym w ostatnim etapie choroby nowotworowej. W środę, 5 kwietnia o godz. 17.30 rozpocznie się szkolenie dla osób, które mogą zaangażować się w wolontariat hospicyjny.

− Szkolenie to wiedza zarówno o zasadach działalności, idei, misji hospicjum, jak i możliwość poznania podstaw dotyczących posługi chorym, kwalifikacji chorych do opieki, komunikacji, zasad wolontariatu, pomocy rodzinom chorych. Tematy szkoleń dotyczą spraw organizacyjnych, medycznych i psychologicznych. Dają wyobrażenie o posłudze w hospicjum. Na tej podstawie każdy przyszły wolontariusz może zadecydować ile czasu chce poświęcić hospicjum i w jaki sposób − wyjaśnia Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. O. Pio w Pszczynie.

 Spotkania będą odbywać się co dwa tygodnie, na każde przeznaczono około 1,5 godziny. Hospicjum znajduje się przy ul. Skłodowskiej 1.

 Szkolenie składa się z pięciu części tematycznych i jest bardzo dobrym fundamentem dla osób, które chciałyby włączyć się w pracę stowarzyszenia, zrozumieć misje i zasady, którymi  się kieruje, jak m.in. Karta hospicyjna. Jedno ze spotkań poświęcone będzie podstawowym wiadomościom na temat chorób nowotworowych i poprowadzi je lekarz i pielęgniarka. Inne zajęcia, przygotowane przez psychologa, poświęcono podstawom  komunikacji interpersonalnej z pacjentem i jego rodziną

Hospicjum Świętego Ojca Pio jest jedną z ponad 300 tego typu organizacji w Polsce, które w pomocy cierpiącym i ich rodzinom są w zasadzie niezastąpione.

Pszczyńskie hospicjum kieruje się kompleksowym podejściem do chorego. Zapewnia  opiekę medyczną − pielęgniarską i lekarską − sprawowaną przez stały, stale podnosząc swoje kwalifikacje zespół, ale także poprzez pomoc wolontariuszy niemedycznych, psychologów i duszpasterza.  Pszczyńskie hospicjum rozwija się i prowadzi budowę Domu Ojca Pio. Wsparciem tego dzieła może być przekazanie 1% z podatku. Numer KRS hospicjum O. Pio w Pszczynie to: 0000130935.

Więcej informacji:
Renata Gazda, lider zespołu wolontariuszy Hospicjum św. O. Pio w Pszczynie − tel. 600 653 195

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *