Schronisko w Katowicach

Przystanek Schronisko w Katowicach

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym nowym cyklem artykułów, w których będziemy prezentować organizacje z województwa śląskiego współpracujące z wolontariuszami. Chcemy pokazać Wam jak wiele mamy możliwości wolontariatu  w województwie śląskim, z różnorodnymi grupami docelowymi.

Na pierwszy ogień: Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Jest to idealne miejsce dla miłośników zwierząt, a dla osób, którym nie uśmiecha się praca z ludźmi, dobra alternatywa!

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach rozpoczęło swoją działalność już pod koniec lat 80. Znajduje się ono na obrzeżach Dąbrówki Małej. Wolontariat zaczął działać w październiku 2009 roku, a obecnie jest prowadzony przez Fundację Przystanek Schronisko. Często znajdują się tam zwierzęta wyrzucone, niechciane i niekochane. Najczęściej psy i koty, ale nie tylko – wśród bardziej nietypowych podopiecznych znalazła się m.in. papużka, jeż i koza.

Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać każda osoba, która pragnie pomagać zwierzętom, mająca ukończone 18 lat i dysponująca wolnym czasem (zwłaszcza we wtorki, czwartki od 16.00 do 18.00 i soboty od 10.00 do 13.00 oraz podczas akcji adopcyjnych).

Wolontariusze zajmują się m. in:
● wyprowadzaniem psów na spacer,
● pielęgnacją, szkoleniem i socjalizacją podopiecznych czyli np. nauka chodzenia na smyczy, poprawnego zachowania, czesanie czy też obcinanie pazurków,
● szukaniem dla nich domów poprzez np. zamieszczanie ogłoszeń i wpisów w internecie,
● przeprowadzaniem wizyt przed- i poadopcyjnych – czyli wizyta w domu właściciela przed adopcją w celu sprawdzenia miejsca przyszłego bytowania psa oraz przekazaniu rzetelnej wiedzy na jego temat, a następnie po adopcji kontrola tego jak zwierzak się miewa,
● wolontariusze biorą również aktywny udział w akcjach edukacyjnych podczas których poszerzają wiedzę ludzi na temat schroniska i adopcji.

Nabór wolontariuszy odbywa się najczęściej raz w roku we wrześniu. Czasem jednak prowadzone są dodatkowe nabory. By ich nie przeoczyć warto śledzić ich stronę internetową lub Instagrama (@przystanekschronisko).

Pisać na temat wolontariatu w tym schronisku można naprawdę wiele. Jednakże z pewnością najwięcej wartościowych rzeczy można dowiedzieć się u samego źródła – czyli samych wolontariuszy! Oto ich wypowiedzi:

“O tym, czym jest dla mnie wolontariat i co daje mogłabym opowiadać bardzo długo. To przede wszystkim duża przyjemność płynąca z kontaktu z psiakami, ciągłe zdobywanie wiedzy i doświadczeń związanych z opieką nad nimi (dla osoby zainteresowanej taką tematyką nie ma lepszego miejsca! Uwierzcie, nigdzie indziej nie poznacie tylu psich charakterów!), poczucie dobrze spędzonego czasu w gronie fajnych ludzi, z którymi wiele mnie łączy. Wiele osób obawia się, że nie udźwignie emocjonalnie takiej ilości smutku i małych zwierzęcych dramatów – bez obaw! Z początku bywa ciężko, ale z czasem opuszczacie schronisko z poczuciem, że choć świat nie zmienił się diametralnie, to właśnie dzięki Wam choć jeden dzień z życia kilku bezdomniaków wypełnił się radością.”  – Kasia, psia wolontariuszka.“Dla mnie wolontariat to możliwość poznania zwierząt. Spotkania się z niesamowitą ilością kompletnie różnych przypadków i historii, zauważenia jak odmienne mają charaktery i osobowości. Jest to szansa, żeby poznać zarówno koty, jak i ludzi, którzy podzielają tę samą pasję. W pewnym sensie, jest to też możliwość do spełnienia się jako działacz, zrobienia czegoś dobrego dla świata. Wolontariat pozwala też zdobyć doświadczenie w różnych dziedzinach: fotografia, grafika, zarządzanie, pozwala nauczyć się pracy zespołowej, przygotowywać eventy, i przede wszystkim to, co jest najtrudniejsze, czyli dyplomacja, nauka rozmawiania z ludźmi i edukowania ich.” – Ola, kocia wolontariuszka.

Podsumowując, jeśli macie trochę wolnego czasu, miłości do zwierzaków i zapału do pomagania – w katowickim schronisku z pewnością znajdzie się dla Was miejsce. Pamiętajcie jednak o tym, aby śledzić czy otwarty jest nabór na wolontariuszy.

Dane kontaktowe organizacji:
Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach
ul. Milowicka 1B
Koordynatorki wolontariatu:
Koty – Ewa Tokarzewska, tel. 514 689 830
Psy – Anna Hyrnik, tel. 514 324 200

Wszystkie zdjęcia dodane do artykułu zostały zaczerpnięte ze strony internetowej schroniska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *