Nie tylko wolontariat: 3 pomysły na działanie

innovation-1155994-639x559Wolontariat to popularna, choć oczywiście niejedyna forma aktywności społecznej. Co jeszcze warto robić? Zobaczcie nasze trzy propozycje.

1. Budżet obywatelski
Działa w coraz większej ilości miast. W skrócie: część miejskiego budżetu przeznaczona jest na projekty mieszkańców. Jeśli macie pomysł np. na rozbudowę boiska szkolnego, nowy plac zabaw na osiedlu a może cykl warsztatów dla seniorów – możecie ją zgłosić. Czy zostanie sfinansowana? O tym zadecydują mieszkańcy w głosowaniu! Zobaczcie więcej: bo.katowice.eu

2. Inicjatywa lokalna
Przez cały rok można ubiegać się o dofinansowanie projektów w ramach inicjatywy lokalnej. Jak to działa: w krótkim formularzu opisujecie swój pomysł (cel, działania, rezultaty itp.), Wy oferujecie swoją pracę społeczną przy projekcie, a urząd miasta po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku odpowiada za realizację i sfinansowanie projektu. Więcej na infografice:

inicjatywa_lok_aktualizacja-2015

3. Własne stowarzyszenie lub fundacja
Jeśli macie czas i pomysły na działanie, a nie widzicie w swojej okolicy organizacji, w której moglibyście je realizować, możecie pomyśleć o założeniu własnej. Jak to zrobić? Zobaczcie przewodnik w portalu ngo.pl. Możecie też poprosić o pomoc lub podpowiedzi Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *