Wyniki konkursu „Barwy Wolontariatu” w województwie śląskim w 2019 r.

W województwie mamy ogromną ilość cudownie działających wolontariuszy. Wspaniale jest z nimi współpracować, a jeszcze lepiej ich nagradzać. W 2019 r. do konkursu Barwy Wolontariatu wpłynęły 23 kandydatury w dwóch kategoriach: grupowej i indywidualnej.  

Kapituła konkursu miała ciężki orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie zgłoszenia powinny zostać uhonorowane. Kapituła podczas oceny brała pod uwagę następujące kryteria: skuteczność w podejmowanych działaniach, partnerstwo (współpracę i angażowanie innych), kreatywność, pomysłowość, innowacyjność działań, oraz zaangażowanie, czas i zasięg działania.

Laureatów konkursu poznaliśmy podczas dorocznej Gali Barw Wolontariatu podczas której dziękowaliśmy również liderom SilesiaMarathon i prowadziliśmy debatę o wolontariacie dofinansowaną z Programu Korpus Solidarności.

W tym roku w konkursie nagrodzono w kategorii grupowej:

I miejsce – Szkolna Grupa Wolontariatu Na Rzecz Osób Niewidomych

Grupa składa się z 15 aktywnych młodych osób, które działają przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pawonkowie i Stowarzyszeniu „De Facto” z Płocka. Grupa tworzy audiodeskrypcje ilustracji do czasopism Charaktery i Młody Technik oraz aktywnie szkoli się, aby jeszcze lepiej tworzyć audiodeskrypcje – np. uczestnicząc w warsztatach w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Oprócz działań mających na celu niwelację barier osób niewidomych w dostępie do jakościowej lektury członkowie grupy pomagali w organizacji audiopikników i spotkań integracyjnych, wyjść osób niewidomych do teatru oraz wyjazdów turystycznych.

II miejsce – Drużyna “Gramy Dla Artura”

Drużyna składa się z rodziców i dzieci klasy 5d Szkoły Podstawowej nr 21 w Chorzowie, którzy zebrali 600 000 PLN na zakup nierefundowanego leku dla swojego szkolnego kolegi – Artura chorującego na białaczkę. Zbiórka była prowadzona za pomocą portalu siepomaga.pl oraz podczas lokalnych festynów, kiermaszów i koncertów. Do współpracy zaproszono kilkadziesiąt firm i organizacji. Kwesty prowadzono przed meczami piłki nożnej, mszami, podczas koncertów i maratonów fitness. Całą kwotę zebrano w kilka miesięcy.

III miejsce – Pomocni Nie z Przypadku, Wolontariusze z Wyboru

Wolontariuszki Aleksandra, Dominika, Julia, Aleksandra i Oliwia to 14 letnie aktywne młode osoby, które od 2018 r. są wolontariuszkami w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych im. Św. Brata Alberta w Poraju. Do zadań wolontariuszek należy nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z podopiecznymi w Domu, dzięki czemu mieszkanki Domu czują się docenione i ważne.

Wolontariuszki zachęcają mieszkanki domu do udziału w zabawach, zajęciach, w tym zajęciach terapeutycznych oraz prowadzą konkursy i ciekawe akcje (np. Narodowe Czytanie). Dodatkowo młodzież towarzyszy mieszkankom domu – osobom z niepełnosprawnością w spacerach, prowadzeniu prywatnej korespondencji. Dodatkowo młode wolontariuszki zachęcają uczniów i uczennice pobliskiej szkoły do wolontariatu i wprowadzają nowicjuszy w świat wolontariatu.

Wyróżnienie: Serce Zza Krat – Osadzeni z Zakładu Karnego w Zabrzu

Grupa 5 wolontariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu, którzy przez pół roku pracowali społecznie na rzecz akcji Skup Kultury. Podczas Skupu przez 3 m-ce jest prowadzona zbiórka darów – książek i płyt CD, które następnie podczas finału są sprzedawane. Cały dochód z akcji jest przeznaczany na osoby z niepełnosprawnością – podopiecznych Stowarzyszenia „Cała Naprzód”. Pomoc osadzonych polegała na uporządkowaniu 30 tyś. zebranych darów i przygotowaniu ich do sprzedaży podczas finału akcji. Dodatkowo wolontariusze pomagali podczas finału akcji, która w maju 2019 r. odbyła się na gliwickim rynku.

W kategorii indywidualnej nagrody otrzymali:

I miejsce – Bożena Bierowiec-Chrustek

Pani Bożena jest nauczycielką fizyki i matematyki oraz koordynatorką Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 3 w Czerwionce-Leszczynach. Koordynuje pracę około 100 wolontariuszy realizujących około 40 akcji wolontaryjnych  w roku. Sama przepracowuje rocznie ok. 200h jako wolontariuszka. Zjednuje dla wolontariatu młodzież, rodziców, nauczycieli, seniorów i każdego kto tylko chce pomóc. Aby móc przeprowadzić taką ilość ciekawych akcji Pani Bożena współpracuje z kilkudziesięcioma podmiotami z Czerwionki-Leszczyn i okolic. Tak, jak różni są partnerzy w działaniach – różne są tematy podejmowanych interwencji wolontarystycznych.

W zeszłym roku Pani Bożena współorganizowała lokalnie wraz z wolontariuszami m.in. następujące akcje: PAH – Studnia południa, szycie lalek w programie  Unicef-u „Wszystkie kolory Świata”, zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt w ramach akcji „Pomoc dla pupila”, zbiórka darów dla akcji charytatywnej  „Święty Mikołaj z polskimi dziećmi mieszkającymi na Kresach”. Szczególnie ważna jest zorganizowana przez Panią Bożenę  akcja „Pomocna dłoń” polegająca na pomocy starszym schorowanym oraz niewidomym osobom w wykonywaniu czynności dnia codziennego.

II miejsce – Joanna Krzysteczko

Pani Joanna od 2002 r. jest słuchaczką i wolontariuszką na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który działa przy Uniwersytecie Śląskim. Od samego początku swojej przygody z UTW Pani Joanna zaangażowała się w działalność Samorządu słuchaczy UTW by móc pomagać innym członkom UTW w realizacji ich marzeń i pomysłów. Z jej inicjatywy zrealizowano wiele spotkań, turniejów i inspirujących wyjazdów. Od 2018 r. prowadzi Klub Podróżnika, dzięki czemu wielu słuchaczy mogło wyjechać na wycieczki krajowe i zagraniczne. Dodatkowo Pani Joanna jest współredaktorką czasopisma „Seniorzy” wydawanego corocznie przez UTW.

Pani Joanna jest członkiem Rady Naukowo-Programowej UTW, która ustala plan zajęć dla słuchaczy na kolejny semestr oraz wolontariuszką prowadzącą stronę internetową UTW i pomagającą innym członkom w sprawach technicznych związanych z obsługą komputera i telefonu.

III miejsce – Katarzyna Szremska

Pani Katarzyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawonkowie jest osobą bardzo aktywnie włączającą się w życie społeczne swojej miejscowości. Z jej inicjatywy w Pawonkowie działa świetlica „Dziupla”, odbyła się międzygminna konferencja „Autyzm… Codzienność” oraz odbywają się coroczne spotkania społeczności lokalnej i spotkania międzypokoleniowe. Dodatkowo Pani Katarzyna jest opiekunką wolontariuszy działających na rzecz osób niewidomych i działa na rzecz wsparcia seniorów w Gminie. Dla seniorów Pani Katarzyna współorganizuje warsztaty i przygotowała projekt na utworzenie Klubu Seniora w gminie.

Wyróżnienie: Agnieszka Głowacka-Wolniczak

Pani Agnieszka od 2017 r. jest wolontariuszką w Domu Aniołów Stróżów, które prowadzi różne placówki dla dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariuszka swoją pracę zaczynała w programie ulicznym na Załężu, obecnie jest związana z Anielskim Klubem Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Chorzowie Batorym, gdzie zawsze służy cierpliwością i gotowością do pomocy dzieciom w nauce i w odrabianiu zadań domowych, przekonuje dzieci, że historia „nie gryzie”, a także kontynuuje zaszczepianie w małych podopiecznych Aniołów ciekawości świata poprzez organizowanie wypadów na miasto. Z zawodu jest nauczycielką historii, a prywatnie miłośniczką Wikingów i Słowian. W Domu, dzięki swojemu entuzjazmowi i autentyczności, jest również świetną i skuteczną fundriserką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *