Śląskie. Wolontariat! – nasz nowy projekt

Śląskie. Wolontariat!Spotkania promujące wolontariat, szkolenia tematyczne dla wolontariuszy, plany rozwoju wolontariatu dla organizacji. Trwa projekt „Śląskie. Wolontariat!”, współfinansowany z funduszy Samorządu Województwa Śląskiego.

Pamiętacie naszą kampanię #ŚląskieWolontariaty? W czasie jej trwania pokazaliśmy, że w całym województwie mamy wielu fantastycznych wolontariuszy, dumnych ze swojego społecznego zaangażowania i ze swej współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi. Swoją pracą chwalili się m.in. na Instagramie czy na facebooku. Poruszeni tak ciepłą reakcją na naszą kampanię postanowiliśmy pokazać, że województwo śląskie z wolontariatu słynie. Dlatego też, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, postanowiliśmy przygotować projekt „Śląskie. Wolontariat” a w nim podjąć szeroką współpracę mieszkańcami całego regionu. Będziemy realizować go od czerwca do grudnia 2017 r.

Jakie są nasze cele?

1. Rozwijanie i wzmacnianie społeczności wolontariackiej w naszym województwie.
2. Zachęcanie do wolontariatu tych, którzy jeszcze nie mieli z nim do czynienia.
3. Edukowanie osób, które w wolontariat angażują się regularnie – zależy nam, by ciągle rozwijali swoje kompetencje.
4. Przygotowanie organizacji pozarządowych do współpracy z wolontariuszami – chcemy, by w każdej z nich wolontariusze czuli się „jak u siebie”.

W ramach naszego projektu prowadzimy działania, z których skorzystać mogą wszyscy zainteresowani – zarówno wolontariusze jak i osoby, które z wolontariat dopiero poznają. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji publicznych czy też innych podmiotów, które myślą o współpracy z wolontariuszami.

Co dokładnie robimy?

1. Prowadzimy biuro pośrednictwa i poradnictwa w zakresie wolontariatu
W naszym biurze przy ul. Warszawskiej 19 w Katowicach czekają na Was nasi specjaliści, którzy starają się udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z wolontariatem. Chętnie też doradzą wszystkim tym, którzy poszukują miejsca do odbycia wolontariatu.

Co ważne – udzielamy także poradnictwa specjalistycznego z zakresu wolontariatu więc organizacje pozarządowe mogą kierować się do nas ze wszystkimi swoimi wątpliwościami.

Nasze biuro działa nie tylko stacjonarnie – jeśli jesteście z miejscowości oddalonych od Katowic może skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.

2. Prowadzimy szkolenia i spotkania dla wszystkich, którzy są zainteresowani wolontariatem.

Dla tych, którzy mają z nim do czynienia po raz pierwszy – organizujemy spotkania informacyjne, na których opowiadamy czym jest wolontariat, jakie daje korzyści i gdzie można się angażować. A dla tych, którzy mają już bogate doświadczenia w wolontariacie lub chcą swoje działania ukierunkować – zorganizujemy szkolenia specjalistyczne, np. dotyczące wolontariatu na rzecz dzieci, wolontariatu na rzecz zwierząt czy też wolontariatu sportowego.

3. Dla organizacji pozarządowych lub instytucji publicznych, które w swoich szeregach mają już wolontariuszy lub właśnie zastanawiają się, jak rozpocząć z nimi współpracę mamy ofertę szczególną – możemy wesprzeć Was w przygotowaniu indywidualnego planu rozwoju wolontariatu w waszej organizacji/instytucji.

Jeśli jesteście zainteresowani naszymi projektowymi działaniami, chcielibyście wziąć udział w naszych spotkaniach i szkoleniach albo chcielibyście, byśmy wsparli działania wolontariackie w Waszych organizacjach – prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 502 771 669 lub o kontakt mailowy na adres katowice@wolontariat.org.pl.

Projekt współfinansowany z funduszy Samorządu Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *