Poznaliśmy Wolontariuszy Roku 2017

To Kazimiera Krzysztofik – aktywna seniorka z Tychów oraz Szkolny Klub Wolontariatu „Parantela” z Góry. Konkurs został rozstrzygnięty na Gali Wolontariatu 4 grudnia w Muzeum Śląskim.

Kazimiera Krzysztofik to wolontariuszka Klubu Seniora Platyna prowadzonego przez Fundację Internationaler Bund Polska. W ostatnim roku współorganizowała m.in. Senioriadę, galę „Seniorzy z pasją”, serię spotkań z muzyką dla seniorów. Pani Kazimiera zdobyła główną nagrodę w kategorii indywidualnej. Więcej o pani Kazimierze zobaczycie na filmie

Szkolny Klub Wolontariatu „Parantela” przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze to z kolei laureaci głównej nagrody w kategorii grupowej. To wyjątkowa szkoła, w której w wolontariacie udzielają się prawie wszyscy uczniowie (275 osób), znaczna część nauczycieli (13 osób) oraz rodzice. Posłuchajcie jak opowiadają o swoich działaniach.

 

Kim są pozostali laureaci?

II miejsce w kategorii indywidualnej: Anna Piątek-Góra
Nauczycielka, koordynatorka szkolnego klubu wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu. Wśród niezliczonych akcji wolontariuszy z Żywca był m.in. „Promienny weekend” – mecz i koncert charytatywny na rzecz pana Franciszka, który w pożarze stracił mieszkanie i dobytek życia. W meczu wzięli udział m.in.: wiceburmistrz, strażacy i miejscowy ksiądz. Udało się zebrać prawie 10 tys. zł. Szkolny klub wolontariatu zdobył w tym roku 1. miejsce w grze Polichrom organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu.

II miejsce w kategorii grupowej: Wolontariusze SDL Spichlerz z Czernicy
Stowarzyszenie działa na rzecz dziedzictwa kulturalnego regionu – wolontariusze przygotowują m.in. wystawy, noce muzeów, pikniki i slajdowiska. W ostatnim roku organizowali m.in. Angry Birds na zamku, Wieczór Czernicki, Dzień sw. Patryka.

III miejsce w kategorii indywidualnej: Martyna Muskała
Uczennica 3. klasy Szkoły Podstawowej nr 21 w Chorzowie. Na co dzień trenuje piłkę ręczną, a treningi te godzi nie tylko z nauką, ale też z wolontariatem. W ostatnim roku Martyna była m.in. inicjatorką akcji „Młody! Obudź się” na rzecz 26-letniego Michała, który po zatruciu tlenkiem węgla zapadł w śpiączkę i wymagał drogiego leczenie. Współorganizowała kiermasz ciast i napojów, włączyła się w pozyskiwanie gadżetów na licytację dla nauczycieli i rodziców – udało się pozyskać koszulki sportowe z autografami i nartę z podpisami skoczków narciarskich.

III miejsce w kategorii grupowej: Mały Wolontariat Cecylki Knedelek przy Szkole Podstawowej nr 2 w Świerklanach
Grupa najmłodszych uczniów szkoły. Inspiracją byłą lektura książki Joanny Krzyżanek „Dobre Uczynki Cecylki Knedelek”. Od tego czasu młodzi wolontariusze działają bardzo aktywnie – pomagają słabszym uczniom w nauce, organizują zbiórki. Zorganizowali m.in. dwa kiermasze świąteczne (uczniowie sami wykonali kartki i ozdoby) – zebrali 2500 zł na rzecz Wojtka, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Włączyli się także w akcje Klubu Szkół UNICEF – m.in. szyli lalki, które zostały sprzedane na specjalnej aukcji, a dochód został przeznaczony na szczepienia dzieci w Angoli.

Ponadto wyróżnienie otrzymała grupa wolontariuszy Domu Aniołów Stróżów. To osoby w każdym wieku (dzieci, młodzież, studenci, osoby pracujące i seniorzy) – w sumie około 150 osób. Pomagali dzieciakom ze świetlicy w lekcjach, prowadzili zajęcia (treningi piłkarskie, zajęcia fotograficzne, baristyczne i wiele innych), organizowali zbiórki, pomagali przy kiermaszach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *