Podsumowujemy rok 2016 w RCW. W 5 pkt. i 90 sekundach

Minął 2016 rok – w naszym Centrum niezwykle intensywny. Koordynowaliśmy wolontariat na dwóch wielkich imprezach: Euro 2016 w piłce ręcznej oraz PKO Silesia Marathon. Od stycznia współprowadzimy Centrum Organizacji Pozarządowych. Był też Polichrom i … zobaczcie sami!

Na początek – 2016 rok w Regionalnym Centrum Wolontariatu w 90-sekundowym skrócie:


A teraz trochę więcej – co nam się w tym roku udało? Poniżej sześć naszym zdaniem najważniejszych akcji / wydarzeń / projektów:

1. Koordynacja wolontariatu na eventach

W styczniu w czterech miastach w Polsce odbywały się Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej MEN’s EHF EURO 2016.  My koordynowaliśmy grupę 200 wolontariuszy w Katowicach. Październik to  z kolei PKO Silesia Marathon i wyzwanie skoordynowania prawie 600 wolontariuszy. Dzięki tym wydarzeniom poznaliśmy wiele wspaniałych osób, z którymi mamy nadzieję jeszcze nieraz współpracować. A jak było? Tak komentował „Trapez” (Arkadiusz Winiatorski)  – lider wolontariuszy informacyjnych:

Przez blisko tydzień Spodek po brzegi wypełniony był pozytywną energią, a napędzany sportowymi emocjami prawie wzbił się w powietrze. Być częścią tego wydarzenia było prawdziwym zaszczytem i przygodą. Pracować w tak genialnej grupie wolontariuszy i organizatorów, których nigdy nie opuszczał dobry humor, a śmiechem miażdżyli najtrudniejsze chwile, to prawdziwa przyjemność! A inspiracja i motywacja, którą wzajemnie się dzieliliśmy, jeszcze długo będzie mnie napędzać do działania

1111grupowesilesia-maraton-2-740x493silesia_marathon

 

 

 

 

 

2. Centrum Organizacji Pozarządowych

Od stycznia 2016 wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST wspólnie prowadziliśmy Centrum Organizacji Pozarządowych. W tym czasie zorganizowaliśmy ponad dwadzieścia szkoleń i spotkań zarówno dla wolontariuszy, jak i koordynatorów wolontariatu.  Były szkolenia z zarządzania wolontariatem, z animacji zabaw dla dzieci, wolontariatu na rzecz osób z niepełnosprawnościami i wiele więcej.


3. Wolontariat szkolny, czyli Polichrom i… nie tylko

Polichrom to projekt grywalizacyjny dla szkolnych klubów wolontariatu (zobacz case projektu). Wprowadziliśmy do wolontariatu elementy znane z gier: misje, wyzwania, taski, fabułę. Efekty? W  samym 2016 grupy wolontariuszy z  czterdziestu szkół zorganizowały ponad osiemdziesiąt różnych akcji. Wśród nich m.in.: wolontariusze z Rybnika myli okna osobom starszym i samotnym, uczniowie z Żywca zorganizowali świąteczne spotkanie na rynku miasta, a w Bytomiu… kupa wstydu! Akcja wolontariuszy pokazująca jak dużym problemem jest to, że właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilach. Poniżej krótka filmowa relacja:

 

Trzecia edycja Polichromu trwa! Ale też Polichrom to nie jedyny projekt, w którym współpracowaliśmy ze szkołami. W projekcie Szkolne Wolontariaty m.in. stworzyliśmy kolejne multimedialne tutoriale, czyli filmiki instruktażowe pokazujące, jak zorganizować akcję przy szkole. Tym razem na podstawie scenariuszy samych uczniów! Zobaczcie jeden z nich:

 

4. #ŚląskieWolontariaty

baner_828x315Jednym z naszych ważnych celów jest promowanie wolontariatu. M.in. w mediach społecznościowych. W 2016 roku postawiliśmy na Instagram. Relacjonowaliśmy w tym serwisie wolontariat na Euro 2016, prowadziliśmy cykl #TwarzeWolontariatu, repostowaliśmy #NajlepszeZdjęciaWolontariuszy, a we wrześniu i październiku zachęcaliśmy wolontariuszy do dzielenia się swoim wolontariatem z hashtagiem #ŚląskieWolontariaty. Spot z wybranymi zdjęciami będzie wyświetlany w styczniu w katowickich autobusach.


5. Śląska Gala Wolontariatu

Grudzień to taki czas w roku, kiedy zmęczenie pracą daje o  sobie znać. Wtedy jednak zawsze ładujemy akumulatory na gali. Może i Polska jest w europejskim ogonie pod względem liczby wolontariuszy, mamy jednak tych wolontariuszy wyjątkowych. Zobaczcie film o Wolontariuszu Roku:

 

Widzimy się w 2017!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *