Fundacja Gniazdo

Fundacja Gniazdo

Kolejnym miejscem, które chcemy Wam przedstawić jest Fundacja Gniazdo, której placówka mieści się w  Katowicach. Fundacja aktywnie współpracuje z wolontariuszami i można odbywać tam zarówno wolontariat, jak i praktyki studenckie. Z pewnością odnajdą się tam osoby, które lubią dzieci i chcą spędzać z nimi czas. Jest to również dobra perspektywa udoskonalenia swoich umiejętności dla przyszłych pedagogów.

Fundacja Gniazdo powstała jako jedna z pierwszych organizacji pozarządowych w Katowicach. Celem ich działań jest wyrównanie szans na „dobry start” w dorosłe życie, wyposażenie dzieci i młodzieży w zasoby umożliwiające im samodzielne społecznie i ekonomicznie życie odmienne od wzorców, które poznali w swych środowiskach rodzinnych i lokalnych.

Przykładowe działania fundacji to m.in. pomoc w nauce i wyrównywanie braków programowych w szkole, organizowanie wyjazdów letnich, zimowych i śródrocznych, pomoc w rozwijaniu zainteresowań i wspieranie podopiecznych w odnajdywaniu swoich pasji i umiejętności czy też prowadzenie specjalistycznych zajęć psychokorekcyjnych.

Czym zatem zajmują się wolontariusze?

  • Początkowo wolontariusze zapoznają się z dziećmi przez różne zabawy i obserwację
  • Odrabiają zadania domowe z dziećmi
  • Prowadzą swoje autorskie zajęcia z dziećmi
  • Uczestniczą w różnorodnych wyjazdach z dziećmi

A co na temat wolontariatu w Gnieździe mają do powiedzenia sami wolontariusze? Oto wypowiedzi dwójki z nich:

„O Fundacji Gniazdo dowiedziałam się w Regionalnym Centrum Wolontariatu. Wiedziałam, że chcę pomagać innym, miałam do dyspozycji dwie – trzy godziny tygodniowo i chciałam je spożytkować w jakiś dobry sposób 🙂 Pracownik Centrum Wolontariatu podsunął mi pomysł, żebym pracowała z dziećmi lub młodzieżą w jednej z Katowickich Fundacji. Do Gniazda wybrałam się pierwszy raz w październiku i na wstępie zostałam bardzo mile przyjęta przez Agnieszkę i resztę pracowników fundacji. Moja pomoc młodzieży opiera się głównie na odrabianiu z nimi zadań z języka angielskiego i hiszpańskiego ale również zwyczajnie super spędzamy razem czas grając w gry albo w ping ponga i przeplatamy to wszystko ciekawymi rozmowami. Wolontariat w fundacji daje mi dużo radości, bardzo lubię tam przychodzić nie tylko dlatego, że cieszy mnie pomaganie ale też dlatego, że miło mija mi tam czas, lubię młodzież i pracowników Klubu i zdobywam cenne doświadczenie 🙂 ” – wolontariuszka Ula

“Mam 15 lat. Jako wolontariusz udzielam się od 2 lat, natomiast do ekipy Gniazda dołączyłam w październiku 2019. Podjęłam taką decyzję, aby nauczyć się odpowiedzialności w podejmowanych działaniach, a także opanować podejście do ludzi o odmiennych cechach w stosunku do mnie – szczególnie liczy się dla mnie wiek. Czasem lubię zapytać podopiecznych o różnorakie sprawy, aby przekonać się czy ich zdanie odbiega od mojego – prowadzę pewnego rodzaju dochodzenie, jednocześnie zbierając doświadczenie. Uwielbiam pracę w tym miejscu przede wszystkim za atmosferę. Bez względu na to w jakim przyjdę humorze – zawsze wracam w uśmiechem” – wolontariuszka Paulina

Podsumowując, Fundacja Gniazdo to miejsce, w którym można aktywnie spędzać czas i jednocześnie się rozwijać. Wystarczy mieć chęci i trochę wolnego czasu w ciągu tygodnia. Z pewnością można poznać tam wiele fantastycznych, dziecięcych osobowości i czerpać satysfakcję ze spędzania z nimi czasu.

Dane kontaktowe:
Fundacja Gniazdo
ul. Morcinka 19A
Mail: fundacja.gniazdo@gmail.com
Strona internetowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *