Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jak funkcjonują osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu ? Czy spotkałeś/aś kiedyś osobę głuchoniewidomą i zastanawiałeś/aś się jak możesz jej pomóc? Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym zaprasza do współpracy! 🙂
TPG jest organizacją działającą na terenie całej Polski i jako jedyni w kraju specjalizujemy się we wspieraniu osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Najogólniej mówiąc istniejemy po to, aby rozpoznawać indywidualne potrzeby osób głuchoniewidomych i wychodzić im na przeciw. Wspieramy zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak również rodziców dzieci głuchoniewimomych.
W ramach dzialaności TPG organizowane są wszelkiego rodzaju pikniki, wycieczki do ciekawych miejsc, spotkania ze specjalistami z wielu dziedzin, m.in.: prawa, medycyny i psychologii, liczne warsztaty, tj. taneczne, kulinarne, rękodzieła itp., czy spotkania integrujące grupę.
Praca wolontariusza polega między innymi na pomocy w dotarciu na miejsce spotkań, towarzyszeniu na wycieczkach czy zorganizowaniu wizyty u lekarza lub w banku. Nie liczy się to, ile masz lat oraz z gdzie mieszkasz. Wśród pomagających jest dzięsięciolatka, młodzi studenci oraz panie po sześćdziesiątce, a Nasi podopieczni przyjeżdżąją do Nas z różnych okolicznych miast.
Zanim zostaniesz wolontariuszem przejdziesz bezpłatne szkolenie. Nauczysz się, jak opisywać świat osobie głuchoniewidomej, poznasz Alfabet Lorma, język migowy do dłoni oraz daktylografię. Brzmi groźnie? W żadnym wypadku! Nauka „idzie” szybko, a jest niezbędna, by skutecznie komunikować się z osobą, której pomagasz. Ponadto, TPG proponuje ścieżkę rozwoju! Każdy wolontariusz, jeżeli tylko chce i nauczy się technik komunikacji, może zdać egzamin na tłumacza przewodnika. Wolontariusz nie ponosi kosztów uczestniczenia w wycieczkach, a także w warsztatach wyjazdowych.
Członkowie Towarzystwa są samodzielni, jednak w załatwieniu codziennych spraw, a także w dotarciu na spotkania, które odbywają się co dwa tygodnie w Bytomiu, potrzebują pomocy. Podzieleni są oni na cztery grupy, w zależności od stopnia utraty zmysłów. Warto wiedzieć, że osoby głuchoniewidome potrzebują przede wszystkim obecności drugiego człowieka. Zanim poznali TPG często byli „zamknięci” w czterech ścianach swoich domów, odizolowani od normalnego życia, które oferuje tak wiele!
Zachęcamy zatem do zaangażowania się w działalność Śląskiej Jednostki TPG 🙂 W ramach współpracy wolontariackiej oferujemy zdobycie ciekawego doświadczenia, możliwość nauki prowadzenia osoby niewidomej oraz alternatywnych metod komunikacji, możliwość poznania ciekawych ludzi, satysfakcję i radość z pomagania innym oraz bardzo dużo pozytywnej atmosfery 🙂
Kontakt do Koordynatora Wolontariatu: krogowska@tpg.org.pl