Rozpoczęcie działalności wolontariackiej może być satysfakcjonującym doświadczeniem, które przynosi korzyści zarówno tobie, jak i społeczności, którą chcesz wspierać. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zacząć wolontariat:
- Określ swoje zainteresowania: Przemyśl, w jakiej dziedzinie lub dla jakiej grupy społecznej chciałbyś się zaangażować, jaki rodzaj wolontariatu Cię interesuje.
- Poszukaj organizacji: Znajdź organizacje lub projekty wolontariackie działające w twojej okolicy, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom (stacjonarnie lub online). Regionalne Centrum Wolontariatu głównie zajmuje się projektami związanymi z wolontariatem akcyjnym. Wolontariat akcyjny, znany również jako wolontariat doraźny lub wolontariat jednorazowy, to forma zaangażowania, w której wolontariusze angażują się w konkretne, krótkotrwałe projekty lub akcje charytatywne.
- Kontakt: Skontaktuj się z wybraną organizacją. Możesz to zrobić dzwoniąc, pisząc e-maila lub wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej. Najczęściej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i czekać na maila. Ważne: maile często lądują w Spamie! Systematycznie sprawdzaj skrzynkę odbiorczą.
- Śledź wydarzenia: Monitoruj ogłoszenia lokalnych organizacji charytatywnych lub społecznościowych, aby dowiedzieć się o nadchodzących akcjach wolontariackich. W przypadku wolontariatu akcyjnego nabory na wydarzenia są ogłaszane na naszym Facebooku i Instagramie.
- Szkolenie: Przed niektórymi wydarzeniami mogą odbywać się dodatkowe szkolenia przed rozpoczęciem pracy jako wolontariusz. Mogą obejmować zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności. Przed każdym wydarzeniem jest również podpisywana umowa wolontariacka, która obowiązuje wolontariusza podczas trwania wydarzenia.
- Na wydarzeniu: W trakcie szkolenia lub już na samym wydarzeniu poznasz sztab koordynatorów głównych i koordynatorów pomocniczych. Najczęściej koordynator, do którego zostaniesz przypisany poda Ci swój numer telefonu lub stworzy czat grupowy. W razie jakichkolwiek problemów zgłaszasz się w pierwszej kolejności do swojego przypisanego koordynatora, następnie do koordynatorów głównych, w zależności od wydarzenia. W przypadku wydarzeń w jednym miejscu (np. Śląski Festiwal Nauki) RCW otrzymuje pomieszczenie na stworzenie centrum wolontariatu, w którym zawsze znajdziesz pomoc. Po zakończonym wydarzeniu otrzymujesz certyfikat wolontariatu.