Kim są wolontariusze Roku 2018?

19 grudnia na Gali w Katowicach poznaliśmy laureatów konkursu Barwy Wolontariatu 2018 w województwie śląskim. Zobaczcie, kim są!

I miejsce w kategorii indywidualnej otrzymała Marzena Piotrowska – nauczycielka, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu „Niebieskie serca” działającego przy Szkole Podstawowej nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie. Mimo, że pracuje w szkole sportowej, w której uczniowie poza lekcjami spędzają dużo czasu na treningach, udało jej się zorganizować bardzo aktywnie działający klub wolontariatu. Jak sama mówi, nie każdy może być olimpijczykiem, ale każdy może być dobrym człowiekiem.

 

W kategorii grupowej zwyciężyło Szkolne Koło Wolontariatu Mechanika działające przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku. Nagrodę otrzymali głównie za działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, w tym remont części budynku Stowarzyszenia Oligos. Grupa wolontariuszy wyremontowała 10 pokoi, łazienki, aneks kuchenny oraz świetlicę.

 

II miejsce w kategorii indywidualnej: Michalina Dzierżęga – nauczycielka, koordynatorka Małego Wolontariatu Cecylki Knedelek przy Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Jadwigi w Świerklanach. Trzon grupy stanowią czwartoklasiści, jest też wielu młodszych, a wspierają ich „starszaki” z siódmej klasy.

II miejsce w kategorii grupowej: grupa „Biegniemy z Mają dla…” – organizatorzy biegu charytatywnego, który od kilku lat co roku odbywa się w Bielsku-Białej. W ostatniej edycji udało się zebrać ponad 55 tys. zł na rzecz 12-letniego Alana, który zmaga się z chorobą nowotworową.

III miejsce w kategorii indywidualnej: Naira Pecheco, Brazylijka, wolontariuszka Domu Aniołów Stróżów. Naira opiekuje się najmłodszymi podopiecznymi, z grupy przedszkolnej. Mimo tego, że po polsku zna tylko podstawowe zwroty, świetnie dogaduje się z maluchami. Jest znana jako „pani po angielsku”, „pani od przytulania” i „pani od jeżdżenia autkiem po dywanie”.

III miejsce w kategorii grupowej: „Silesian Wolo”, grupa wolontariuszy w każdym wieku (najmłodsza, Ala, ma 13 lat, najstarszy, Józek, 71), niezwykle aktywna w wolontariacie akcyjnym. Można ich spotkać niemal na każdym evencie sportowym w naszym regionie.

Kapituła konkursu przyznała także cztery wyróżnienia, które otrzymali: wolontariusze Marszu Równości, Wolontariusze Klubu Wysoki Zamek, Paulina Robak oraz Teresa Siemionowicz.

Niezależnie od konkursu Barwy Wolontariatu Regionalne Centrum Wolontariatu po raz kolejny wyróżniło osoby szczególnie zasłużone w działaniach na rzecz innych, przyznając tytuł Ambasadorów Wolontariatu. W tym roku tytuł ten otrzymała rodzina Mrowiec – pięć osób, które aktywnie działają, czasami całą rodziną!

Projekt „Gala Wolontariatu 2018” jest współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

Zobaczcie galerię na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *