Myślicie o wolontariacie na rzecz dzieci? Nie bardzo wiecie, jak i gdzie zacząć? Mamy dla Was kilka propozycji.
1.Pomoc w nauce
Znacie tabliczkę mnożenia, części mowy, podstawy języka angielskiego? Wystarczy, żeby pomóc uczniom z pierwszych klas podstawówki. Tymczasem dzieciaki, które wychowują się w rodzinach z różnego rodzaju problemami, często nie mogą tu liczyć na wsparcie rodziców, o płatnych korepetycjach nie wspominając.
Jak możecie się zaangażować? Jeśli macie wolną godzinę – dwie w tygodniu, zgłoście się do wybranej świetlicy środowiskowej (np. Dom Aniołów Stróżów, Fundacja Gniazdo, Stowarzyszenie Szansa dla Każdego) lub do Akademii Przyszłości.
2. Prowadzenie kółek zainteresowań / warsztatów
Jeśli macie ciekawe hobby, możecie je wykorzystać w pracy z dzieciakami. Zajęcia muzyczne, sportowe, plastyczne, a może origami – to wszystko przyda się na wolontariacie w świetlicach.
3. Wolontariat w domu dziecka
Odrabianie lekcji, wspólne gry, rozmowy, zajęcia – wolontariat w domach dziecka jest trochę podobny do tego w świetlicach środowiskowych. W Katowicach wolontariuszy poszukuje Dom Dziecka Stanica.
4. Spełnianie marzeń
Fundacja Mam Marzenie spełnia marzenia ciężko chorych dzieci. Często jest to nowy laptop lub konsola, ale czasami – spotkanie z Robertem Lewandowskim lub podróż do Disneylandu. Jeśli lubicie nietypowe wyzwania, zobaczcie, jak dołączyć do grona wolontariuszy fundacji.
5. Pikniki, festyny, imprezy charytatywne
Wolontariat akcyjny zdobywa coraz większą popularność. Jeśli wolicie angażować się w pojedyncze wydarzenia niż wolontariat stały, śledźcie grupę Wolontariat akcyjny – śląskie na Facebooku. A jakich inicjatyw możecie się spodziewać? Przykładowo: Fundacja Iskierka organizuje pikniki dla dzieci z chorobami onkologicznymi i ich rodzin, Dom Aniołów Stróżów różnorodne wydarzenia połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz świetlicy, Grupa Pedagogów Ulicy UNO – Festiwal Zabawy.
6. Wyjazd na wakacje / ferie
Jeśli studiujecie i szukacie wolontariatu na ferie lub wakacje, rozważcie wyjazd z Projektorem. Możecie wybrać się w dowolną część Polski i łączyć przyjemne z pożytecznym – prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci przez pięć godzin, pięć razy w tygodniu, a w czasie wolnym zwiedzać i odkrywać uroki miejsca, w którym aktualnie się znajdujecie. Dodatkowym atutem jest zapewnienie zwrotu kosztów podróży, materiałów edukacyjnych, oraz zakwaterowanie i wyżywienie.
7. Wolontariat europejski
W ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS) można wyjechać zagranicę na okres od dwóch tygodni do dwunastu miesięcy. Wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, a także niewielkie kieszonkowe. W ciągu roku na EVS wyjeżdża z Polski ok. 500 osób. Jeśli jesteście zainteresowani, skontaktujcie się ze Stowarzyszeniem Bona Fides lub Fundacją FRSP.