Rozpoczęła się trzecia edycja gry dla szkolnych klubów wolontariatu. Wolontariuszom z województwa śląskiego powodzenia życzy… Jurek Owsiak!
W Polichromie bierze udział prawie trzydzieści szkolnych klubów wolontariatu z naszego regionu. Do czerwca będą musieli zrealizować trzy misje oraz wiele mniejszych wyzwań i tasków. Każde zadanie będzie w jakiś sposób związane z wolontariatem.
Jakie brzmi pierwsze duże zadanie? „Razem ze społecznością szkolną zróbcie coś na rzecz osób samotnych. Mogą to być dzieciaki z domu dziecka, seniorzy z domu pomocy społecznej, bezdomni, ale rozejrzyjcie się też wokół siebie – samotność znajdziecie wszędzie tam, gdzie brakuje Polichromu”.
Drużynom Polichromu życzenia powodzenia przesłał Jurek Owsiak:
Jak działa gra?
Szkolne kluby wolontariatu za realizację misji, wyzwań i tasków otrzymują punkty. Ranking drużyn jest dla wolontariuszy dodatkową motywacją do działania. Wszystkie podstawowe informacje o grze, w tym zasady, fabuła, misje i wyzwania czy ranking drużyn znajdują się na stronie www.polichrom.pl.
Akcje organizowane przez uczniów znajdują też odzwierciedlenie w wirtualnym świecie gry. W skrócie: uczestnicy poprzez wolontariat wytwarzają życiodajny pierwiastek – Polichrom. Jest on swego rodzaju antidotum dla Monochromu – toksycznego pierwiastka, który zagraża naszej cywilizacji.
W pierwszych dwóch edycjach w wolontariat zaangażowało się ponad tysiąc uczniów z czterdziestu szkół. W sumie zorganizowali około stu osiemdziesięciu akcji! Wśród nich m.in.: piknik integracyjny w Żywcu, kampanię „Gimbus to nie łobuz” w Tychach, spotkania planszówkowe dla seniorów w Jaworznie. A w Bytomiu… kupa wstydu!
Więcej przykładów akcji polichromowych znajdziecie na naszym kanale na Youtube.
Polichrom to jeden z pierwszych w naszym kraju przykładów wykorzystania grywalizacji w wolontariacie.
Trzecia edycja gry (projekt „Gra w wolontariat”) jest dofinansowana w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.